Meet the staff

In the entrance area of our school you will find pictures of all our staff and their role within the school.

 

Who we are


Senior Leadership Team

Headteacher Jacqueline Phelan
Deputy Head Georgina Harcourt-Brown (Designated Safeguarding lead)
Senior Assistant Head Shayne Davids

Middle Leaders/ curriculum teams

Building Brighter Futures Curriculum (BBF) PHSE/RE Leah Grant
PE link Shayne Davids
Music link
Eco-School link Tina Ryan
Academic Excellence Curriculum (ACE) SENDCO Luma Abdullah
Literacy Team Reading/Oracy
Writing
Phonics
Shayne Davids
Georgina Harcourt-Brown
Steam Team Science
DLC
Maths
Humanities and the Arts
Hannah O’Brien
Ted Glover
Leilani Vivian (Until Dec) Jessie Brill (From Jan 2020)
Caroline Barnett

Enrichment and Well-being

Sports Coach Abdi Ahmed
Amy HallRay (Cricket Coach)
Supporting children and families across the school Carol Parry (Nursery Nurse) Supporting children with SEND and Speech and Language needs.
Sue Bennett – LSA with responsibility for interventions
Tracey Duff – CCLC manager with responsibility for Family Support and Pupil Well being.
Outdoor learning support Marie Doherty
Music Teacher  Lis Stewart
Administration team Mary Larner – Office Manager
Dionne Jackson – Administrator
Finance Kate Grant
Site Services Officer Michael Hollis
Resources Officer and Senior First Aid Administrator Carol Watson

Class names, teachers and LSA staff.

Year Group Class Teacher Learning Support Assistant team

Nursery   –Pearl class

Rebecca Baechler

Fincie Door

Ngozi Ayonoadu –am

Vjollca G-Cabra (pm)

Reception RB  –  Ruby class

Caroline Barnett

Shibani Dev

Maimuna Mukhtar –am

Ngozi Ayonoadu -pm

Year 1  1O  –    Silver class

Hannah O Brien Elizabeth Simpson
Year 2   2G   –   Moonstone class Leah Grant

Amy Hall

Jeki Ajid

Year 3   3G   –     Amber class Ted Glover Martin Richards
Year 4   4V  –Topaz class Leilani Vivian

Zoe Greene (pm)

Carole Bartlett

Sue Bennett (am)

Year 5

5S  – Amethyst class

Asha Sale

Supported by Luma Abdulla

Eilish Mc Ginty

Abdi Ahmed (am)

Year 6

6R- Jade class

6DC- Citrine Class

6BA –Sapphire Class

Tina Ryan

Shayne Davids/ Charlotte Chambers

Jessie Brill/Luma Abdulla

Hamidah Beasley

Kay Lodge

Zoe Greene (am)